Kültür, Sanayi Ve Hayvancılıkta Marka İlçe

Bizden Haberler

Çerkeş Belediyesi

Tüm Haberler

ÇERKEŞ BİYOGAZ TESİSİ İMZA TÖRENİ YAPILDI.

Çerkeş’in geleceği için büyük projelere imza atmaya devam ediyoruz. İlçemize yapılacak olan biyogaz tesisinin imza töreni bugün saat 14:00 de Belediye toplantı salonunda gerçekleşti.

Çerkeş Biyogaz İmza Törenine Çankırı Milletvekillerimiz Hüseyin Filiz ve Muhammet Emin Akbaşoğlu, İlçe Kaymakamımız Murat Çağrı Erdinç, Belediye Başkanımız Hasan Sopacı, Atkaracalar Belediye Başkanımız Rıfat Altuntop, Saçak Belediye Başkanımız Ramazan Yarım, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bakan Danışmanı, Mehmet Şenbabaoğlu, Çankırı Tarım İl Müdürü Osman Çakır, Çerkeş Dernekler Federasyonu Başkanı Durali Karapınar ve Dernek Başkanları, Biyogaz tesisini kuracak olan Zeyn Biyogaz Enerji A.Ş. firma yetkilileri, Daire amirleri, Stk temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından proje koordinatörü Saim Kağıtçı tarafından kurulacak olan Çerkeş Biyogaz Tesisi ile ilgili bir sunum yapılarak katılımcılara proje tanıtıldı.
Belediye Başkanımız Hasan Sopacı yapmış olduğu konuşmada ;
“Çerkeş’in geleceği için büyük projelere imza atmaya devam ediyoruz.
Bu şerefli görevi teslim aldığımız günden beri gece gündüz demeden çalışıyor, projelerimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor, hayalimizdeki Çerkeş’i imar etme yolunda hızlı adımlarla ilerliyoruz.
Doğalgaz, Meslek Yüksek Okulu, Ankara girişi kanal üzeri duble yol yapımı, Bölgenin en modern mezbahası, Elektrik hattının yer altına alınması, Şehir içi aydınlatmalar, D-100 geçişi aydınlatması, Kanalizasyon Çalışmaları, İçme suyu isale hattı çalışmamız, Çalcıören kaynağından ilçemize su getirme çalışmamız, 10 mahalleye 10 park yapımı ve mevcut parkların iyileştirilmesi, Gençlerimiz için halı saha ve gençlik merkezi yapımı, üst geçit ve alt geçit çalışmalarımız, Yenimahalleyi, Ulusu Mahallesine bağlayan köprülü üst geçit çalışması, asfalt, kaldırım ve parke taşı döşeme çalışmalarımız, Araç parkımızın sil baştan yenilenmesi ve Organize Sanayi Bölgemizde yaptığımız hummalı çalışmalarımızın ardından, bu yıl başlayacağımız ve ilçemizin en önemli sorunlarından biri olan su hattı sorununa çözüm olacak İçme Suyu projesi, Ulusu ıslah Projemiz, Hayvan Pazarı Projesi ve Kültür Merkezi Projelerimiz devam etmektedir. 
Seçimlerde verdiğimiz sözlerin %85 ini tamamlarken, vermediğimiz fakat ilçemiz için yapılması önem arz eden çalışmaları da yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ,
Bölgemizde tek olarak 50 milyon liraya mal olacak, gübreden elektrik üretecek ve istihdam sağlayacak olan Biyogaz tesisimiz Ülkemize ve Çerkeş’imize hayırlı olsun. Allah ilçemiz menfaatine yeni projelere imza atmayı bizlere nasip etsin” dedi.
İlçe Kaymakamımız Murat Çağrı Erdinç, Çankırı Milletvekillerimiz  Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz’de Biyogaz tesisi ile ilgili konuşma yaparak hayırlı olsun dileklerinde bulundular.
Aytaç tesislerinde misafirlerimiz için düzenlenen yemeğin ardından Çerkeş Biyogaz Tesisi imza töreni sona erdi.
Çerkeş Biyogaz Projesi ile ;
• Atık bertarafı yapılacak Kuyucak ve havalisinde çevre kirliliğinin azaltılması sağlanacaktır,
• Organik kökenli atık/artık maddelerden hem enerji hem de atıkların toprağa kazandırılmasına imkân sağlanacaktır.
• Biyogaz üretimi sonucu hayvan gübresinde bulunabilecek yabancı ot tohumları çimlenme özelliğini kaybederek verimli tarım gübresi çiftçilerimize sağlanacaktır.
• Biyogaz üretimi sonucunda hayvan gübresinin kokusu hissedilmeyecek ölçüde yok olmaktadır.
• Hayvan gübrelerinden kaynaklanan insan sağlığını ve yeraltı sularını tehdit eden hastalık etmenlerinin büyük oranda etkinliğinin kaybolmasını sağlamaktadır.
• Biyogaz üretiminden sonra atıklar yok olmamakta üstelik çok daha değerli bir organik gübre haline dönüşmektedir.
• Bölgesel olarak ekonomik fayda sağlamaktadır.
17.03.2017

KAYNAKLAR

  • Haberler
  • Projeler
  • Faliyet Raporları
  • İhale Yayınları
  • Resimler
  • Videolar